Niedziela – 11.10, 20:30, Recepcja

Po odwiedzinach w austriackich kooperatywach mieszkaniowych za sprawą filmu „Surowiec, z którego wyrabia się sny” zapraszamy do rzucenia okiem (i uchem) na kooperatywy wrocławskie – tym razem nie takie w których współdzieli się przestrzeń życiową, ale pasję i miłość do muzyki.

Niedzielny wieczór w ogródku Ruska 46 oznacza dwa koncerty artystów związanych z wrocławską sceną niezależną. Sneaky Jesus to jeden ze składów budujących tożsamość podziemi Wyspa Tamka, w których mieszczą się salki prób i domowe studia nagraniowe. Kwintet (wcześniej: kwartet) łączy w swoich utworach jazzową wrażliwość, funkowy groove i rockową energię. Choć wciąż czekamy na ich oficjalny, płytowy debiut, już teraz możemy stwierdzić, że to zespół bardzo ważny dla lokalnego środowiska muzycznego.

Znaczenia dla wrocławskiego undergroundu nie muszą udowadniać już artyści tworzący zespół Przepych. Jakub Majchrzak, Łukasz Plata i Ewa Głowacka od lat związani są ze środowiskiem salki CRK – wyjątkowego, kulturotwórczego miejsca na mapie Nadodrza.To trio, choć posługuje się rockowymi instrumentami i brzmieniem, unika produkowania typowych rockowych czy postrockowych struktur; gitary i bębny jako narzędzia kompozycji zawdzięczają tu wiele zarówno synkretycznej avantrockowej scenie rock in opposition, dobijającemu funk no wave’owi, jak i postpunkowi, który zapragnął z ograniczeń stworzyć przestrzeń nieograniczoną. Przepych to wynik reakcji na tę przestrzeń.