Architektura a polityka
Hans Christian Post w swoim najnowszym filmie „Drezno. Architektura a polityka” pokazuje, jak decyzje władz dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej mogą wpływać na nastroje społeczne.Dziś w stolicy Saksonii narastają nastroje nacjonalistyczne, a nowoodbudowana przestrzeń staje się dla nich tłem i punktem odniesienia dla idei propagowanych przez prawicowe środowiska. W trakcie dyskusji po projekcji, zastanowimy się, w jakim stopniu architektura kształtuje postawy polityczne?
Bioróżnorodność w wielkim mieście – taktyki i praktyki ochronne
Podczas 8. odsłony festiwalu kilkukrotnie zajrzymy do Berlina, żeby przyjrzeć się różnym aspektom rozwoju przestrzennego tego bardzo zróżnicowanego i intrygującego miasta, do którego nasze polskie zachodnie metropolie lubimy porównywać. Nie inaczej będzie i tym razem – śledząc historię pojawienia się, trwania, ale i zanikania zielonych, bioróżnorodnych przestrzeni zwanych „brachen”, których specyfika i niepowtarzalność wynika z powojennego strefowania Berlina, razem z architektkami krajobrazu – Aleksandrą Gierko i Małgorzatą Piszczek porozmawiamy o roli tego typu nieużytków w naszym mieście.
Centrum na miarę XXI wieku? Nowe Śródmieście Świebodzkie
W ostatnich latach trwa intensywna rozbudowa Wrocławia. Powstają kolejne biurowce, a deweloperzy oddają do użytku nowe mieszkania. W gęstej zabudowie miasta, coraz częściej udaje się poszerzyć zakres dostępnych terenów zielonych. Wśród tych wielu przemian, jedną z najbardziej kompleksowych korekt wcześniejszego zagospodarowania przestrzeni jest realizacja Nowego Śródmieścia Świebodzkiego. Wdrażane właśnie plany miejskie dotyczące tego obszaru są modyfikacją koncepcji sięgających lat 90. ubiegłego wieku. Jakie zmiany nas czekają?
Jak projektować miasta w czasach kryzysów?
Jakie współczesne praktyki urbanistyczne i architektoniczne możemy dziś nazwać eksperymentalnymi? Kto podejmuje wysiłek na rzecz ich wdrożenia? Z jakimi problemami mierzą się te osoby? Jaką rolę w ich pracy pełnią nowoczesne technologie? W jaki sposób komunikują się ze społeczeństwem, które ostatecznie korzysta z efektów realizowanych przez nich eksperymentów?
Jak projektować zmiany w mieście? Planowanie przez testowanie
Łączymy siły z „Akademią Miejską” by rozmawiać o tym w jaki sposób w projektowaniu architektury i przestrzeni uwzględniać można dynamiczne zmiany zachodzące współcześnie w miastach. Paweł Jaworski przedstawi nam przykłady, jak tworząc plany dla współczesnych miast, sprawdzać najlepsze do zastosowania rozwiązania, testując je w przestrzeni wraz z ich użytkownikami i użytkowniczkami. Z Katarzyną Kusowską porpozmawiamy o planowaniu procesów projektowych, badaniu ich warunków oraz interdyscyplinarnym podejściu do wprowadzania zmian.
Suburbanizacja w odwrocie?
Miasto czy wieś? A najlepiej coś pomiędzy! Marzenie o własnym domu z ogrodem tuż pod miastem, wydaje się wyjątkowo intensywnie powracać w czasie pandemii. Po doświadczeniu lockdownu, doceniamy o wiele bardziej różnorodne przestrzenie prywatne i półprywatne – balkony, ogródki, wewnętrzne podwórka czy skwery. Socjolożka, Katarzyna Kajdanek od kilku lat przygląda się realizacji tych marzeń o własnym, podmiejskim kawałku ziemi. W „Suburbanizacji po polsku”, analizowała jak kształtują się społeczności wsi i miasteczek zasiedlanych przez nowych mieszkańców i mieszkanki, teraz swoją uwagę skupia na tzw. „powrotnikach”.