Między willą a parkiem: oprowadzanie po Borku

Niedziela – 11.10, 10:00, Społem Południe, skrzyżowanie ul. Powstańców Śląskich i al. Wiśniowej

Willowe osiedle z bezpośrednim dostępem do parku. Ciche, mimo, że przy głównych traktach komunikacyjnych. Przedsionek „jednorodzinnych”, równie pożądanych jako idealne miejsce do zamieszkania i wykwintnych Krzyków, z mieszanką blokowiskowych wypełniaczy i plomb charakterystycznych dla rodzącego się kapitalizmu. Wspólnie z miejską przewodniczką Krystyną Lasotą ruszymy odkrywać jego nieznane oblicze, odczytywać plany, na których powstało, identyfikować pożydowskie wille kolekcjonerów sztuki i breslauerskich intelektualistów.

Rama do wypełnienia: oprowadzanie po Południu

Sobota – 10.10, 11:00, pl. Powstańców Śląskich 1/3

A-B-C-D… To nie tylko pierwsze litery alfabetu, ale też nazwy 4 osiedli składających się na „Południe” – jedną z największych wielkopłytowych dzielnic mieszkaniowych we Wrocławiu. Rozpoczętej w latach 60. inwestycji stworzenia „dzielnicy ludzkiej – najpiękniejszej dzielnicy miasta”, wyrastającej z ruin doszczętnie zniszczonej kwartałowej, kamienicznej zabudowy dawnego Breslau. Anna, Barbara, Celina i Dorota dziś już nie są tak czytelne, jak w momencie ich powstawania, gdy przestrzeń 150 hektarów tylko w ⅓ zajmowały budynki, a reszta wypełniona była zielenią

Modernizm w polu: oprowadzanie po Księżu Małym i Wielkim

Niedziela – 03.10, 11:00, Dawna Pralnia, ul. Krakowska 180

Mamy we Wrocławiu miejsca, gdzie czas płynie wolniej. Oddalone od Rynku o 5 kilometrów Księże Małe i Wielkie należą do takich właśnie osiedli. Nikt z mieszkańców nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie przebiega granica między Małym i Wielkim, ale to nie przeszkadza w budowaniu lokalnej wspólnoty. Zapraszamy byście wraz z nami – pod przewodnictwem historyk architektury Jadwigi Urbanik (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej) – poznali tę wyjątkową przestrzeń, której serce stanowi osiedle modernistycznych bloków mieszkalnych zbudowanych w latach 1928-1930.