Niedziela – 11.10, 10:00, Społem Południe, skrzyżowanie ul. Powstańców Śląskich i al. Wiśniowej

Willowe osiedle z bezpośrednim dostępem do parku. Ciche, mimo, że przy głównych traktach komunikacyjnych. Przedsionek „jednorodzinnych”, równie pożądanych jako idealne miejsce do zamieszkania i wykwintnych Krzyków, z mieszanką blokowiskowych wypełniaczy i plomb charakterystycznych dla rodzącego się kapitalizmu.

Wspólnie z miejską przewodniczką Krystyną Lasotą ruszymy odkrywać jego nieznane oblicze, odczytywać plany, na których powstało, identyfikować pożydowskie wille kolekcjonerów sztuki i breslauerskich intelektualistów. Wędrówka alejami obsadzonymi drzewami, od których wzięły one swoje nazwy – Jarzębinową, Kasztanową, Lipową czy Wiśniową stanie się okazją do poszukiwania dawnych układów ulic. Odwiedzimy też zbudowane ze spółdzielczej inicjatywy na przełomie lat 50. i 60. osiedle „Pod Jaworami”, powspominamy wyburzony chwilę temu pawilon handlowy Sudety.

Małgorzata Rzeszutek

z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu. Należy do Koła Przewodników Miejskich przy wrocławskim Oddziale PTTK oraz Koła Przewodników Dolnośląskiej Izby Turystycznej. Specjalizuje się w prowadzeniu spacerów tematycznych, fascynuje ją kultura żydowska, udział środowisk Żydów wrocławskich w artystycznym i kulturalnym życiu miasta.

Limit miejsc wyczerpany. O ewentualnej dostępności będziemy informować 5. października.