Sobota – 10.10, 20:30, Kino Nowe Horyzonty

Miasto czy wieś? A najlepiej coś pomiędzy! Marzenie o własnym domu z ogrodem tuż pod miastem, wydaje się wyjątkowo intensywnie powracać w czasie pandemii. Po doświadczeniu lockdownu, doceniamy o wiele bardziej różnorodne przestrzenie prywatne i półprywatne – balkony, ogródki, wewnętrzne podwórka czy skwery.

Socjolożka, Katarzyna Kajdanek od kilku lat przygląda się realizacji tych marzeń o własnym, podmiejskim kawałku ziemi. W „Suburbanizacji po polsku”, analizowała jak kształtują się społeczności wsi i miasteczek zasiedlanych przez nowych mieszkańców i mieszkanki, teraz swoją uwagę skupia na tzw. „powrotnikach”.

Co poszło nie tak, że teraz ich marzeniem jest powrót do miasta i zwykłego M2 lub 3? Z jakimi kosztami (głównie finansowymi) zmagają się przy realizacji swojego wyobrażenia o sielance na własnej działce? Jakich aspektów miejskości brakuje im w codziennym życiu w mniejszych ośrodkach? I przede wszystkim – jakie mają szanse na powrót przy obecnym rynku mieszkaniowym? W wykładzie towarzyszącemu dokumentowi o założonym zaraz po wojnie podlondyńskim miasteczku Basildon, Kajdanek opowie o swoich najnowszych badaniach.

Katarzyna Kajdanek

Socjolożka miasta, profesor nadzwyczajna w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo zajmuje się przejawami procesu urbanizacji – ostatnio powrotami z osiedli podmiejskich do miasta i odrodzeniem wsi na ziemi kłodzkiej, a także kwestiami tożsamości regionalnej i lokalnej. Jest aktywna na polu stosowanych nauk społecznych – współtworzyła projekt ewaluacji społecznego oddziaływania ESK Wrocław 2016, przygotowywała raport Wrocławska Diagnoza Społeczna 2017, 2014 i 2010, wspiera badawczo procesy rewitalizacji (min. we Wrocławiu, Lesznie, Słupsku).

Wykład towarzyszyć będzie projekcjom filmów „Zniknięcie Robin Hood Gardens” oraz „Utopia nowego miasta”