Czwartek – 08.10, 20:00, Kino Nowe Horyzonty

Podczas 8. odsłony festiwalu kilkukrotnie zajrzymy do Berlina, żeby przyjrzeć się różnym aspektom rozwoju przestrzennego tego bardzo zróżnicowanego i intrygującego miasta, do którego nasze polskie zachodnie metropolie lubimy porównywać.

Nie inaczej będzie i tym razem – śledząc historię pojawienia się, trwania, ale i zanikania zielonych, bioróżnorodnych przestrzeni zwanych „brachen”, których specyfika  i niepowtarzalność wynika z powojennego strefowania Berlina, razem z architektkami krajobrazu – Aleksandrą Gierko i Małgorzatą Piszczek porozmawiamy o roli tego typu nieużytków w naszym mieście. Gdzie występują najczęściej, jak funkcjonują w świadomości władz i mieszkańców, jaki spotyka je los i czemu warto właściwie o nich mówić, podziwiać i przede wszystkim – zachowywać w swojej dzikości i niezagospodarowaniu? Dobre praktyki zza zachodniej granicy pozwolą nam na spojrzenie na te „zachwaszczone”, ale przede wszystkim „dzikie i wolne” przestrzenie z większą czułością i troską.

Aleksandra Gierko

Architektka krajobrazu, doktor nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Prowadzi badania skupiające się na zagadnieniach związanych z błękitną i zieloną infrastrukturą w adaptacji miast do zmian klimatu. Pasjami zwiedza zabytkowe i współczesne parki oraz uprawia ogródek działkowy.

Małgorzata Piszczek

Przyrodniczka (ukończona biologia na Uniwersytecie Wrocławskim) i architektka krajobrazu (Podyplomowe Studium Architektury Krajobrazu na Politechnice Wrocławskiej). Pracuje jako projektantka ogrodów, ogrodniczka, edukatorka przyrodnicza. Od kilku lat aktywnie działa społecznie na rzecz miejskiej zieleni we Wrocławiu. Jest członkinią Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego – nieformalnej grupy, która obroniła park przed niebezpieczną dla jego walorów przyrodniczych rewitalizacją, a obecnie współpracuje z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu na rzecz wypracowania właściwych standardów pielęgnacji zieleni w Parku i mieście, przewodnicząca Rady ds. Parku Grabiszyńskiego przy ZZM. Prowadzi grupę skupiającą miłośników przyrody – “Roślinne Spacery-Dolny Śląsk”  przyrodnicze oraz organizuje liczne spacery edukacyjne dla mieszkańców Wrocławia w ramach różnych działań (Wrocławskich Spacerów w Zieleni, Mikrograntów, współpracy z organizacjami pozarządowymi).

Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu „Natura Urbana. Nieużytki Berlina”