Niedziela – 11.10, 18:00, Kino Nowe Horyzonty

Hans Christian Post w swoim najnowszym filmie „Drezno. Architektura a polityka” pokazuje, jak decyzje władz dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej mogą wpływać na nastroje społeczne.

Drezno w ostatnich latach doczekało się imponującej rekonstrukcji historycznego centrum,, przywracającego mu dawny, przedwojenny charakter. Z kolei Rotterdam, inne miasto dotknięte bombardowaniem, które mocno nadszarpnęło tkankę miejską, postawił na nową architekturę. Dziś w stolicy Saksonii narastają nastroje nacjonalistyczne, a nowoodbudowana przestrzeń staje się dla nich tłem i punktem odniesienia dla idei propagowanych przez prawicowe środowiska.

Reżyser filmu zauważa powiązania między konserwatywną polityką historyczną i rozwojem neo-nacjonalizmu w Niemczech. W trakcie dyskusji po projekcji, zastanowimy się, w jakim stopniu architektura kształtuje postawy polityczne?

Hans Christian Post

Od 2000 roku tworzy filmy dokumentalne. Najpierw jako asystent Ove Nyholm podczas produkcji nagradzanej Anatomii zła. Później, od 2005 do 2007 roku, jako researcher, asystent scenarzysty i kierownik produkcji w niemieckiej firmie WTS-Mixed Media, która w tym okresie wyprodukowała wiele filmów dokumentalnych dla 3sat i arte.

Od 2014 roku pracuje samodzielnie jako twórca i producent filmowy. W 2015 roku ukończył swój pierwszy dokument Last Exit Alexanderplatz, a następnie Do kogo należy miasto? w 2017 roku, We are here w 2019 roku i Drezno. Architektura i polityka w 2020 roku.

Ponadto prowadzi zajęcia na Wydziale Studiów nad Kulturą Uniwersytetu Południowej Danii.Posiada tytuł magistra i doktorat z zakresu kultury współczesnej na Wydziale Sztuk i Studiów nad Kulturą Uniwersytetu w Kopenhadze. Jego główną dziedziną badań jest kultura i pamięć miejska. Pisał obszernie o przeplataniu się planowania przestrzennego, konserwacji budynków, pamięci i polityki historycznej w oparciu o miasta takie jak Drezno i Berlin.

Franciszek Sterczewski

Poseł na Sejm IX Kadencji, aktywista miejski. Ukończył studia na kierunku Architektura i Urbanistyka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pracował w Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie był koordynatorem do spraw strategii i komunikacji. Członek Rada Osiedla Św. Łazarz w Poznaniu. Happener i organizator spotkań w ramach „Łańcucha Światła”. Kurator wydarzeń związanych z architekturą i stały współpracownik m.in. festiwalu MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival. Organizator akcji takich, jak: Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day.

Tomasz Sikora

Z wykształcenia filmoznawca. Dziennikarz radiowy i telewizyjny mediów polskich i niemieckich. Dziennikarz MDR Sachsen. Autor i producent niemieckojęzycznego programu dla mniejszości niemieckiej w Polsce „Miteinander”. Dwukrotny zdobywca Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, stypendysta tej fundacji i laureat grand prix konkursu reportażystów Komisji Europejskiej „Wspólna Europa”. Wcześniej między innymi autor podręcznika akademickiego.

Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu „Drezno. Architektura a polityka.”