Niedziela – 11.10, 15:00, Kino Nowe Horyzonty

Jednym z celów Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 – niezwykłego spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki zorganizowanego z okazji 25-lecia „powrotu ziem zachodnich i północnych do macierzy” – było stworzenie nowej struktury urbanistyczno-architektonicznej Wrocławia.

Choć to założenie (podobnie jak wiele innych wpisanych w Sympozjum) pozostało jedynie ambitnym planem, to sama treść postulatu pokazuje, jak rewolucyjnym dla rozwoju stolicy Dolnego Śląska momentem był przełom lat 60. i 70. Podczas pokazu organizowanego z okazji 50. rocznicy Sympozjum Wrocław ’70 (i wpisanego w jej obchody – Sympozjum Wrocław 70/20) zobaczymy miasto sprzed półwiecza – wciąż zrujnowane, ale projektowane na nowo z nerwem i planistyczną odwagą. Blok filmowy poprzedzi prelekcja Michała Dudy, który nakreśli obraz realiów miasta tamtych lat, w którym działali młodzi, zrzeszeni w Miastoprojekcie architekci i architektki.

Wrocław ’70. Sympozjum Plastyczne
1970, reż. Antoni Dzieduszycki

Jeden z niewielu archiwalnych zapisów Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70: na unikatowych zdjęciach możemy zaobserwować zarówno ówczesną tkankę miejską, jak również kadry z otwarcia wystawy nadesłanych projektów w Muzeum Architektury. Wyjątkowe ujęcia obrazują Wrocław z przełomu lat 60. i 70., który zachwycał i inspirował artystów zaproszonych do Wrocławia z okazji 25-lecia przyłączenia ziem północnych i zachodnich do Polski. Antoni Dzieduszycki rozmawia tu też z zaproszonymi twórcami, m.in. Zbigniewem Makarewiczem, Jerzym Beresiem, Andrzejem Lachowiczem czy Oskarem Hansenem.

Nasz Wrocław
1975, reż. Bogusław Rybczyński

Film zrealizowany na zamówienie władz Wrocławia, ukazuje dzieje miasta od ostatnich akordów Festung Breslau po połowę lat siedemdziesiątych. Widzimy najpierw walki o miasto, potem jego ruiny i wreszcie odbudowę (fragmenty archiwalnych kronik filmowych). W dalszej kolejności ukazane zostało życie kulturalne i przemysłowe miasta oraz sielankowe scenki z wrocławskich ulic, dyskotek oraz innych ówczesnych atrakcji Wrocławia. W finale panorama miasta z lotu ptaka.

Michał Duda

Historyk sztuki, kurator i krytyk architektury, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, autor lub współautor wielu wystaw poświęconych architekturze, między innymi cyklu „Archi-box”, „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, „Całe morze budowania – Wrocławska architektura 1945-1989”, „Dagarama. Powrót do przyszłości”, „Trzy początki. 1918-1945-1989”, „Terra X [- ∞]. Archiwum Przyszłości” czy „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”. Towarzysząca tej wystawie monograficzna publikacja „Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak” otrzymała w 2017 roku prestiżową DAM Architectural Book Award.

Wydarzenie przygotowane we współpracy z Kadry Wrocławia i Sympozjum Wrocław 70/20.